Cinsiyet ayrımı yapmaksızın yumuşak, canlı ve pürüzsüz dudaklar hepimizin hayalidir. Görünüm açısından çok önem verdiğimiz dudaklarımız, bazı etkenlere maruz kalarak kurur, çatlar ve yahut solar. Özellikle kış aylarında sıkça rastladığımız dudak çatlaması hem vermiş olduğu acı hem kötü görünümü ile önemli bir problem haline gelir. Vücudumuzun farklı bölgelerine yapmış olduğumuz bakımlar olduğu gibi dudaklarımızın da bakıma ihtiyacı vardır. İşte dudaklarımızın canlı, yumuşak ve pürüzsüz görünümü için yapmanız gerekenler…

Bol Su İçmek

Yeterli miktarda su tüketmediğiniz zaman, dudaklarınız nemi alamaz ve kurumaya başlar. Öncelik olarak bol su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Peeling Yapmak

Peeling yapmak, cildimizdeki ölü derilerden arındırılması için yapılan bir uygulamadır. Peeling ile dudaklarınızın kan dolaşımı hızlanacak dolgun ve canlı görünmesine yardımcı olacaktır. Piyasada satılan ürünleri araştırarak doğru olanı temin edebilirsiniz.

Nemlendirme

Gün içerisinde dış etmenlere maruz kalarak kuruyan dudakların nemlendirilmesi gerekiyor. Bunun için gün içerisinde nemlendirici dudak balmını kullanmayı ihmal etmemelisin. Ek yoğun nemlendirme için doğal Hindistan cevizi yağı, kakao yağı da kullanabilirsin.

Makyaj Temizliği

Gün içerisinde dudaklarınıza sürmüş olduğunuz rujunuzu yatmadan önce muhakkak bir makyaj temizleyici ile çıkarmanız gerekiyor. Aksi takdirde kalan ruj, dudakların kurumasına hatta renginin solmasına sebep olacaktır.

Güneş Kremi

Güneş ışınlarının cildimize zarar verdiğini hepimiz az çok biliyoruz. Cildimizi güneşten korurken sürmüş olduğumuz güneş kremlerini maalesef dudaklarımıza uygulayamıyoruz. Bunun için sizlere güneş koruyucusu içeren dudak balmını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Sigarayı Bırak

Sigara, dudaklarınızın rengini koyu renge dönüştürebilir. Bu yüzden dudak renginizin canlı, parlak bir görünümüne ve en önemlisi sağlığınızın iyi olmasını istiyorsanız sigarayı bırakmalısınız.

Salatalık ve Aloe Vera

Salatalık, cilt bakımlarında çokça kullanılan faydalı besinlerden birisidir. Cildi nemlendirmenin yanı sıra kararmaların önüne geçerek rengin açılmasına yardımcı olur. Solan dudaklarımız için, salatalık ve alovere içerikli ürünler kullanarak koyu dudakların renginin açılmasını sağlayabiliriz.

Aloe Vera jeli dudaklarınız için hem koruyucu hem de nemlendirerek çatlakların önüne geçen doğal bir bitkidir. Az miktarda aloe vera jelini dudaklarınıza masaj şeklinde uygulayarak çatlayan dudaklarınıza son verebilirsiniz.

Diş Fırçası

Günde bir defa, diş fırçalamanızın ardından dudaklarınızın üzerinde oluşan ölü deriyi fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bu uygulama ile dudaklarınız daha taze ve dolgun görünüme kavuşacaktır.

Vitamin Eksikliği

Dudaklarınızın kuruması ve çatlamasının bir başka sebebi vitamin ve mineral eksikliği olabilir. Vücudunuzda bulunan A, B2, B3, B6 gibi bazı B grubu vitaminler, demir veya çinkonun eksik olması dudakta çatlama ve iltihaplanma gibi problemlere yol açabilir. Bu yüzden beslenmenize dikkat etmeli ve değerlerinizi kontrol etmelisiniz.

Dudak Yalama, Isırma Alışkanlığı

Dudaklarınız kuruduğunda, dudağınızı yalamanız daha da kurumasına sebep olur. Bu sebeple mümkün olduğunca bu alışkanlığınızı kırmak için nemlendirici bir dudak balsamı kullanmak sizin için faydalı olacaktır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi soğuk hava, güneş ışınları, beslenme, vitamin eksikliği gibi pek çok durumlardan kaynaklanan dudaklar zarar görür ve eski görünümünü kaybeder. Fakat sizlere sunmuş olduğumuz dudak bakım önerilerini dikkate alarak canlı, pürüzsüz ve sağlıklı dudaklara sahip olmanız mümkün görünüyor.